Startside
mandag 24. september 2018
urutstilling i Sverige 2-29 september Skriv ut E-post
onsdag 22. august 2018
 DE GAMLA URENS VÄNNER I MALMÖ
Urutställning i Kristianstad, Sverige
Tid igen! - Klockor och ur från förr
2 september – 29 september 2018
Som i en del i föreningens 50-årsjubileum anordnas en Urutställning i samarbete med regionmuseet i Kristianstad. Det ställes ut både privatägda objekt samt föremål ur museets samlingar fördelat på åtta montrar. Syftet är att spegla hur mångfacetterad vår hobby är för allmänheten. Vid tre tillfällen kommer ett antal medlemmar representera föreningen. Arbetande urmakare, två föredrag samt bedömning av allmänhetens ur står på programmet i enlighet med nedanstående tidsplan:
Tider och aktiviteter:
Söndag den 2 september kl. 11-16.00 Invigning och förevisning av utställning
Arbetande urmakare
Föredrag av Peter Borgelin, start kl. 14.00:
”Tidiga armbandsur”
Möjlighet att se utställningen före och efter föredraget.
Söndag den 16 september kl. 11-16.00 Föredrag av Staffan Sjunnesson, start kl. 14.00:
”Petter Uhrström - Kristianstads sista urfabrikör” Arbetande urmakare
Möjlighet att se utställningen före o efter föredraget.
Lördag den 29 september kl. 11-14.00 Arbetande urmakare samt bedömning av allmänhetens ur.
Annons 1906 Pendyl, Uhrström (x)

Det är fri entré till hela museet och taverna finns i byggnaden. Vi kan rekommendera ett besök som en familjeutflykt. Utställningen äger rum i ”Minnesluckan”, som även är öppen tisdag-fredag 13-16.00. Museet är centralt beläget vid Stora Torg i Kristianstad. Vidare info. om öppettider m.m. finns på museets hemsida: www.regionmuseet.se
(x) Foto Kerstin Ingelmark/Regionmuseet
Hjärtligt välkomna!
Styrelsen
PS. Nästa ordinarie sammankomst äger rum torsdag den 25 oktober i Malmö. Kallelse skickas ut i vanlig ordning DS.
Föreningens adress: DGUV, c/o Borgelins Fastighetsbyrå, Kullagatan 6, 3 tr,
252 20 Helsingborg. Bankgironummer: 5462-3921. Mejladress: Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser, du må slå på Javascript for å kunne se den.
 
< Forrige   Neste >

Ansvarlig for nettsidene: Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser, du må slå på Javascript for å kunne se den. , Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser, du må slå på Javascript for å kunne se den. , Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser, du må slå på Javascript for å kunne se den. , Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser, du må slå på Javascript for å kunne se den.